top of page
Firma Hakkında

 

Vending Turkey, Vendi Otomat Makineleri Tur. ve Gıda San. Tic. Ltd. Şti. unvanı altında 2005 yılında kurulmuştur.

Sadece ABD yıllık 50 milyar USD ciro sağlayan Vending Makineleri, Ülkemizde 2004 yılında YTL'nin çıkması ve düşük enflasyon rakamları ve istikrarlı piyasa şartlarının oluşması ile Vending sektörü cazip bir girişim haline gelmiştir.

Vending Turkey bu fırsatı Türk Girişimcileri ile buluşturan Türkiye'nin öncü firmalarından birisidir. Firmamız sektöre çocukların için tasarlanmış oyuncak makineleri, sakız, şeker veren otomat makineleri ile giriş yapmıştır.

Bugüne kadar yaklaşık 500 Girişimciye 8000 kadar otomat makinesi sahibi yapmış ve onlara bulunmaz bir iş imkânı ve gelir kapısı açmıştır.

Vending Turkey çocuklar için tasarlanmış oyuncak makineleri sektörünün Avrupa'nın en büyük oyuncak makinesi üreticisi olan LUCA SRL firmasının Türkiye Genel Distribütörlüğünü almıştır. Ardından yine sektörün en büyük firmalarından birisi olan OFFMECC firmasının Türkiye Genel Distribütörlüğünü alarak Türkiye'de tartışılmaz sektör liderliğine gelmiştir.

2007 yılında yine çocuklar için tasarlanmış oyuncak firmalarının Japonya ve İngiltere'de lider makine ve lisanslı oyuncak üreticisi TOMY GACHA firmasının Türkiye Genel Distribütörlüğünü alarak. Çocuklar için tasarlanmış yaklaşık 30 değişik masal ve film karakterlerinin Vending makineleri içinde satış haklarını almıştır. Bu sayede artık Türk çocuklarda, Avrupalı çocukların Vending makinelerinde koleksiyon yaptığı karakterleri ve oynağı oyuncaklar ile aynı anda oynama imkânı sağlamıştır.

2007 yılında Vending Turkey Kristal içinden oyuncak çıkan kürelere, şapka ve ayak tasarlatarak, daha önce ambalaj olarak görünen ve çöp olan bu küreleri Mr. Ve Mrs. Vendi adını vererek kumbara olarak kullanılmasını sağlamış ve bu konuda Türk Patent Enstitüsü tarafından faydalı model olarak kabul etmiş ve koruma altına almıştır.

2008 yılında Vending Sektöründe farklı kulvarlarda faaliyet gösteren firmamız. Yine Türkiye'de bir ihtiyaç olan bozuk para ile çalışan Çok Fonksiyonlu Vücut Terazisi MİXTA VE KEITO marka otomatların Türkiye Genel Distribütörlüğünü üstlenmiş olup. Şuanda Cevahir, Carrefour, Optimum, Varan Turizm, Eczaneler gibi kendi sektörünün lider firmalarının mekânlarında cihazları işletmektedir. Cihazlar İspanya malı olup; Boy, Kilo, Kitle Vücut indeksi, Tansiyon, Nabız, Kalp Ritim Grafiği EKG bilgi alma becerilerine sahip Dünyanın en iyi cihazıdır.

2008 yılında bir başka yenilik olan Bayanlar WC sinde ihtiyaç olan ve şuanda A.B standartlarında umuma açık her Bayan WC sinde olması gereken hijyenik kadın pedi veren otomat makinelerini üreterek seçkin alışveriş merkezlerinde Bayanların ilgisine sunmuştur. Otomatlar çok fazla talep görmüş ve sektörün lider firması Procter & Gamble firmasının ürünü olan ORKİD firması ile anlaşma yaparak Türkiye'de en fazla ihtiyaç duyulan, Alışveriş Merkezleri, Üniversiteler, Seçkin Liseler, Dinlenme Tesislerinde ORKİDMATİK markası ile hizmet vermektedir. Vending Turkey Procter & Gamble firmasının Vending ürünleri konusunda 5 yıl süre ile anlaşmalı firması durumuna gelmiştir.

2009 yılında hala % 12 gibi doluluk oranına sahip olan Vending Sektörünün tanınması ve yeni girişimcilerin aramıza katılması için her yerde görünürlük ilkesini benimseyen firmamız 1,5 milyon € ek bir yatırım ile Migros, Tansaş, Kiler, Tesco Kipa firmalarının tüm mağazalarında Vending makineleri kurulumunu gerçekleştirmiştir.

2009 yılında firmamız Vending sektörünün Sosyal Sorumluluk projelerinde bir yardım makinesi olabileceğini düşünerek, TOFD (Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği) ve TOÇEV (Tüvana Okumaya istekli Çocuk Eğitim Vakfı) ile birlikte Dernek ürünlerini alarak yardım yapmak isteyen hayırseverler için otomat makineleri ve ürünleri üretti. Projeye girişimci sağlamak amacı ile projenin adını BİRÇIKIŞVAR olarak belirledik ve girişimcileri merak ettikleri soruların yanıtlarını bulabilmeleri için www.bircikisvar.com adlı sitede buluşmalarını sağladık.

Projede Vending Turkey Sponsor olarak görünmektedir. TOFD ürünlerin üzerinde; BENDE VARIM TOÇEV ürünlerinin üzerinde ise; OKUMAK HER ÇOCUĞUN HAKKIDIR. Yazmaktadır. Makineler şuanda sosyal sorumluluk bilincine sahip, AVM ler'de ve Perakende sektöründe ücretsiz olarak yer veren mağazalarda sergilenmektedir. Ürünlerin satın fiyatı 2 TL olup, bu makinelerden toptan Operatörlere satılan ürünlerin karının % 50 si derneklere bağış olarak sağlanmaktadır.

BİRÇIKIŞVAR Projesinde ilginin daha fazla sağlanabilmesi ve bu projenin önemi ile ilgili olarak birçok gönüllü ünlü, sinema sanatçısı, ses sanatçısı, Tiyatro Sanatçısı ücretsiz olarak makineler önünde özel çekimler yaptırarak poz vermiştir. Vending Turkey olarak aşağıda ismini saymaya çalıştığımız hatta projemiz gün geçtikçe geliştiği için yeni gönüllü ünlülerimizin adını yazamadıklarımızdan özürlerimizi kabul etmelerini rica ediyoruz.

DOĞA RUTKAY, BURCU KARA, BURÇİN TERZİOĞU, YAĞMUR KAŞİFOĞLU METİN ŞENTÜRK, HAKAN BİLGİN, YOSİ MİZRAHİ.

2010 Yılında Sektörü genişletmek için hala sonsuz çabalarımız devam etmekte. Bunun için firma olarak, Çorum Anadolu 'Bayiim Olur Musun?' Fuarına katıldık. Yine Eylül ayında yapılacak olan CNR EXPO deki 'Bayiim Olur Musun?' da fuarında da yine yerimizi alarak Dünyanın en az çalışarak en fazla para kazanılan işi hakkında yeni girişimciler sağlamaya çalışacağız.
 

bottom of page